Ana Kız okuldayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Halk Bankası’nın sponsorluğunda Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Ana-Kız Okuldayız Kampanyası”nın 1. değerlendirme toplantısı, Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Burada konuşan Emine Erdoğan, bilginin en büyük değer olarak kabul edildiği bir çağda yaşandığını belirterek, “Böyle bir çağda ülkemizin neresinde olursa olsun, okuma-yazma bilmeyenlerin olmasını asla kabul edemeyiz. Bizler, tarih boyunca dünya bilimine, sanatına ve kültürüne büyük katkılar sağlamış bir medeniyetten geliyoruz” diye konuştu.

Emine Erdoğan, medeniyetin en temel taşı bilgi olmasına rağmen hala okuma-yazma bilmeyen insanların varlığına sessiz ve duyarsız kalmanın mümkün olamayacağını belirtti.

Kampanyanın 6 Haziran 2008 tarihinde başlatıldığını, aktif olarak da Eylül ayında uygulandığını anımsatan Erdoğan, üç aylık kısa bir sürede de rekor kabul edilebilecek bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Kampanya kapsamında 1 Aralık 2008 tarihi itibarıyla kurslara katılanların sayısının 136 bin 466 olduğunu bildiren Erdoğan, okuma-yazma bilmeyenlerin kampanyaya gösterdikleri ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye genelinde 4 milyon 800 bin civarında okuma-yazma bilmeyen bulunduğunu belirten Erdoğan, 4 yıl içinde 3 milyon kişinin kampanya dahilinde okur-yazar olmasının hedeflendiğini anlattı. Okuma-yazma bilmeyenlerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu belirten Erdoğan, “Kadınların ailenin olduğu kadar ekonominin, sosyal dönüşümün temel aktörü olduğuna inanıyorum” dedi.

Emine Erdoğan, kadınların hayatın her safhasında aktif rol alması, ülke kalkınmasında en az erkekler kadar katkı sağlaması gerektiğini belirterek, “Hangi yaşta olursa olsun hangi gelir düzeyinde olursa olsun hiçbir kızımızın eğitim imkanlarından uzak kalmasına gönlüm asla razı olmaz. Kızlarımızı eğitim hakkından mahrum tutan bir anlayışın her şeyden önce bizim kültürümüzde, geleneklerimizde, inancımızda yeri yoktur” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik de, toplantıda yaptığı konuşmada, Haziran ayında İstanbul’da başlatılan kampanyaya ismini Emine Erdoğan’ın verdiğini hatırlattı. Türkiye’de okuma-yazma bilmeyenlerin sayısının 4 milyon 800 bin civarında olduğunu belirten Bakan Çelik, toplantı sonunda kampanyaya katılarak okuma-yazma öğrenenlere sertifika verileceğini ve bu kişiler arasında bir erkeğin de bulunduğunu kaydetti.

“(Ana-kız okuldayız) demek (ana-oğul okulda) olmayacağı anlamına gelmiyor” diyen Bakan Çelik, “Haydi Kızlar Okula” kampanyasını başlattıklarında okula gitmeyen kız çocuklarını tespit ederken binlerce erkek çocuğun da aynı durumda olduğunu belirlediklerini ifade etti. Bakan Çelik, “Ana-Kız Okuldayız Kampanyası”nın hedef kitlesinin sadece yetişkin kadınlar değil, Türkiye’deki tüm okuma-yazma bilmeyenler olduğunu söyledi.

Bu kampanyayı başlattıklarında “ütopik bir hedef koymadıklarını” kaydeden Bakan Çelik, ancak belli yaşın üzerinde olup okuma-yazma bilmeyenlerin kampanyaya katılmasının mümkün olamayacağını da söyledi. Kampanya ile okuma-yazma bilmeyenlere mevcut 958 halk eğitim merkezinde eğitim verildiğini belirten Bakan Çelik, bu merkezlerde binlerce kurs düzenlendiğini, ve katılanların meslek edinmesinin sağlandığını anlattı.

Kampanyanın geniş kitlelere yayılmasında valilere, kaymakamlara büyük görevler düştüğünü kaydeden Bakan Çelik, okuma-yazma bilmeyenlerin kurslara yönlendirilmesinde ikna yönteminin kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Çelik, “Eğer bir yerde okumaz yazmaz insan varsa onların yöneticileri olarak, onlar adına memlekette icraat yapan insanlar olarak bu utancı kendimizde duymalıyız, bu sorumluluğu kendi omuzlarımızda hissetmeliyiz. 4 milyon 800 bin civarında insan ülkemizde 2008’den 2009’a geçeceğimiz bu günlerde hala okumaz, yazmazsa bu bizim ayıbımızdır, devlet olarak bizim ayıbımızdır” diye konuştu.

Okuma-yazma bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu metropol iller arasında Ankara, İstanbul, İzmir’in bulunduğunu, bu illerin kitleler halinde göç aldıkları için okuma-yazma bilmeyenlerin sayısının arttığını söyleyen Bakan Çelik, sorunun çözümü için “bu konunun dert edilmesi gerektiğini” ifade etti. En çok okuma-yazma bilmeyenin bulunduğu illerin aynı zamanda medeniyetin beşiği, ekonomik faaliyetlerin odağı, entelektüel kitlenin yoğunlukta bulunduğu yerler olduğunu ifade eden Çelik, bunun bir tezatlık örneği oluşturduğunu ifade etti.

Okuma-yazmanın güzelliğini, faziletini insanlara tattırmanın bir zorunluluk olduğunu ifade eden Bakan Çelik, 81 ilde eğitim taramaları yaptıklarını, kısa sürede bu çalışmaların biteceğini anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürü Mehmet Can da kursların Türkiye genelinde bulunan halk eğitim merkezleri ile milli eğitim müdürlüklerinin belirledikleri okullarda verildiğini söyledi. Can, kursa katılacakların 120 saatlik bir eğitim aldıklarını bildirdi.

Halk Bankası Genel Müdür Vekili Osman Aslan ise kurum olarak eğitimli nüfusun artırılmasına büyük önem verdiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Çelik ve Çelik’in Şahsenem Çelik 20 kursiyere sertifikalarını verdi, kursiyerlere çay makinesi de hediye edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir