ÖSS Barajını Geçmek Kolaylaşıyor

YÖK Genel Kurulunda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan‘ın ÖSS baraj puanlarında indirim konusunun incelenmesi bekleniyor.

Ancak baraj puanlarında azaltma yapmak yerine daha çok üniversite adayının ÖSS barajını aşmasını sağlayacak bir formül üzerinde duruluyor. Öğrenciler bu durumdan memnun ama üniversitelerde “eğitim kalitesi düşer” kaygısı var.

ÖSS öncesinde üniversite kontenjanları yüzde 20 oranında arttı, şimdi de üniversiteye girmek için gereken taban puanlarının değişmesi gündeme oturdu. Amaç daha fazla öğrencinin üniversiteyi kazanmasını sağlayıp artan kontenjanları doldurmak.

Öğrencilerin önlisans programlarında tercih yapabilmesi için gerekn taban puan 160, 4 yıllık lisans programları içinse bu puan 185’e çıkıyor.

Üzerinde durulan formüle göre, puanlar değişmeyecek ama doğru cevaplara daha fazla puan verilecek. Yani adaylar geçen yıla göre daha az soruya yanıt verse bile yüksek puan alıp tercih yapma hakkına sahip olacak.

Öneri YÖK’ün önünde. Sınava giren öğrenciler kararı dört gözle bekliyor. Üniversitelerin yaklaşımı ise farklı, üniversiteler “eğitimin kalitesi düşer” kaygısını taşıyor.

“ÖSS Barajını Geçmek Kolaylaşıyor” üzerine 9 yorum

  1. bence sorulara fazla puan verilmesi çok güzel olur gençlerimizin önü açılır hemde eziklik yaşamazlar hayal kırıklına ugramazlar puanlarını iyi gördüklerinde egitim falanda düşmez aksine okuyan gençlerimiz çogaldı için artarr mantıklı olalım lütfen……

  2. bencede baraj puanları düşsün 140 olursa eger tüm öğrencilerin dertlerı ve hayal kırıklığına son olacak bütün genclerın önünüde acmış olacaklar üniversiteye girmesi kendisi ve ailesi acısından dahada önemli düşürülmediğini varsayalım giremeyenler boş gezecek…

  3. bence baraj puanlarının düşürülmesi yerine barajı geçenlerin puanlarının arttırılması daha mantıklı..

  4. baraj punanın düşmesi birşey değiştiremz bence önemli olan üniversite puanlarının düşmesi ya da gündemde olduğu gibi doğru cevaplara daha fazla puan verilmes.gerçektende dört gözle bekliyoruz inşallah en iyisi olur.

  5. baraj puanının düsmesi barajı gecemeyenler için önemli tabi ama bir yandan üniversite puanlarının dümesi gerekir yoksa yine bişey degişmez yine hersey aynı olur üni puanları da düsmeli

  6. bence bu puan sistemini böyle yapmanın yanında meslek liselerine verilen önceliğin yanında biz düz liselerin buanının 0.3 le çarpılmasınında kaldırılmas gerekirdi ki yüksekokullar dha çok dolardı ve bi güzellik yapıldığında tam yapılmaıydı birde biz 1990 doğumlular için başbakanımızın söylediği söz garipti ama sanırım en büyüm şans bizde oldu bence biraz başbakanımıza bu puan güzelliği göz kırptı:)

  7. bence puanların dusmesı bır ıse yaramadı kazananlar cogaldı ama yerlesenlerde bı degısıklık olmayacak ve bu durum sınırlerı daha bozacak unıwersıte puanlarını dusurmek yada alınan puanları artırmak daha mantıklı olurdu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir